Farnosť Oslany

Pozeráte si:
Domov
Ako vybaviť: KRST | SOBÁŠ | POHREB

Najnovšie príspevky 31 - 40 (z 106)

Počúvame Božie Slovo

Nechajte sa nalákať na novú aktivitu - počúvanie Biblie...

prečítať viac »

Pastiersky list KBS

Dnes sme mali pri sv. omšiach prečítať Pastiersky list slovenkých biskupov. Nakoľko sú však verejné slávenia zakázané, zverejňujem jeho obsah aspoň touto formou...

prečítať viac »

Od 1.1.2021 sú zakázané verejné bohoslužby

Na základe Uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 808 z 31. decembra 2020, ktoré obmedzuje slobodu pobytu a pohybu zákazom vychádzania a na základe Vyhlášky 77 Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, nadobúdajúcej účinnosť 1. januára 2021, budú vo všetkých slovenských diecézach a eparchiách od 1. januára až do 24. januára 2021 pozastavené verejné slávenia bohoslužieb. Slovenskí biskupi toto nariadenie zobrali na vedomie a kňazov i veriacich žiadajú o jeho dodržanie, zároveň tiež prosia o veľkú trpezlivosť, ktorá bude pre dané obdobie mimoriadne potrebná.

prečítať viac »

Bel Canto - vianočný pozdrav

Nakoľko tento rok situácia nedovoľuje, aby sme sa nechali potešiť koncertom Bel Canta naživo, pripravili si pre nás aspoň takýto online pozdrav k vianočným sviatkom. Nech vám spríjemní sviatočné chvíle...

prečítať viac »

Ako to bude tento rok s Dobrou novinou?

Kvôli opatreniam, nebude možné ani plánované koledovanie "pod oknami". Aj v našom kostole teda bude vyhradená pokladnička (pri Betleheme), do ktorej môžete svoj milodar na Dobrú novinu vhodiť. Samozrejme ostáva i možnosť priamej podpory na účet iniciatívy.

prečítať viac »

Pozrite si naše kostoly z netradičnej perspektívy

Vďaka trom šikovným ľuďom, si môžete pozrieť video, na ktorom sú naše kostoly, farský v Oslanoch a filiálny na Lubianke.
Ďakujem Danielovi, Peťovi a Mirke ;)

prečítať viac »

25. december - pôvodne pohanský alebo kresťanský sviatok?

Určite ste už aj vy zachytili tvrdenia, že 25. december nie je dátumom Kristovho narodenia. Tento deň si vybrala Cirkev pri okupácii európskych území, aby nahradila pôvodné sviatky zimného slnovratu národov žijúcich na územiach, ktoré si chcela podrobiť. Aká je ale pravda?

prečítať viac »

Tento rok uvidíme Betlehemskú hviezdu

Článok napísal: Bohumil Petrík | Denník Štandard

Krátko pred Vianocami 21. decembra budú planéty Jupiter a Saturn v konštelácii, ako pred dvetisíc rokmi, keď sa narodil Kristus.

prečítať viac »

Najnovšie príspevky 31 - 40 (z 106)
 

Ponuka

Skratky v menu

C-19 a naša farnosť

Birmovanci
Miništranti
Bioetika

Obec Oslany

Katechézy
sv. otca Františka

   List Galaťanom
   Uzdraviť svet
   Sviatosti

Ukončené:
   Blahoslavenstvá
   Dekalóg
   Modlitba
   Otče náš
   Svätá omša

Návšteva Slovenska

Zo života Cirkvi...


Dnešné liturgické čítania

TV Lux - naživo


Aktuality z TkKBS:

 Svätec dňa

Eugen

Rádio Vatikán
Dnešné vysielanie
(aktívne po 20:15)

Včerajšie vysielanie

Kontakt

Rímskokatolícka cirkev farnosť Oslany
Námestie slobody č. 583/20
Oslany 972 47

Tel.: 046/549 11 18
e-mail: oslany@fara.sk
web: faraoslany.sk

IČO: 31939465
DIČ: 2021272165

Bankové spojenie:
SK38 0900 0000 0003 7182 7867 (Slovenská sporiteľňa)

Kde nás nájdete?

48.62955113, 18.468564749

48° 37' 46.3840697" N
18° 28' 6.8330956" E

Vyhľadávanie v Biblii

(pomôcka: ako vyhľadávať?)

Zvoľ preklad:

Widget od: Moja Biblia


29,828 návštev
81,903 zobrazení
2.75 zobrazení / návštev
nach oben
Zavrieť   X

Eugen, biskup

Svätý

Sviatok: 18. apríl

Medzi veľkým počtom írskych svätých je niekoľko s menom Eugen. V pôvodnej keltskej reči malo toto meno tvary: Eogan, Eoghanan, v angličtine Owen. V deň 18. apríla sa pripomína v írskych zoznamoch svätých sv. Eugen, biskup v Raith-Sithe, ktorý zomrel v r. 618 alebo 619. Niektorí ho stotožňujú s najznámejším írskym sv. Eugenom, ktorý bol biskupom v Ardstraw. Tento pochádzal z východného Írska, z kraja Leinster. Podľa zachovaných životopisov ho v detskom veku ulúpili piráti. Spolu s ním vzali do zajatia ďalších dvoch chlapcov. Najprv ich priviezli do Británie a odtial do Bretónska na západofrancúzskom pobreží. Tam ich predali ako otrokov. Chlapci museli mlieť zrno v kráľovských mlynoch.Po istom čase sa im podarilo mimoriadnym spôsobom dostať sa na slobodu a vrátiť sa do Írska. Eugen študoval niekoľko rokov vo veľkom kláštore Rosnat (Whithorn). Spolu so svätými Lochanom a Ennom založil kláštor v Kilmanagh (v grófstve Wicklow), kde bol predstaveným aj svojho synovca sv. Coemgena (Kevina). Neskôr prešiel do severného Írska, kde najprv pomohol svojmu niekdajšiemu spoločníkovi v otroctve sv. Tigemachovi založiť kláštor v Clones. Napokon sa usadil so svojimi učeníkmi v Ardstraw, kde vzniklo biskupstvo a on bol zvolený za prvého biskupa. Neskôr premiestnili biskupské sídlo do Rath Luraigh a v r. 1254 do Derry. Tento sv. Eugen zomrel 23. augusta bližšie neurčeného roku a v tento deň sa slávi v celom Írsku jeho sviatok.

zdroj: zivotopisysvatych.sk

Zavrieť   X