Farnosť Oslany

Termín birmovky: 5. september 2021
Pozeráte si:
Domov
Ako vybaviť: KRST | SOBÁŠ | POHREB

Najnovšie príspevky 1 - 10 (z 91)

Živý prenos (vybratých) bohoslužieb z nášho kostola

Ak sa s nami prestane hádať technický škriatok a všetko pôjde ako má, tak sa budete môcť od prvého pôstneho piatku pripojiť ku mne v modlitbách počas niektorých vybratých pobožností v našom kostole.

prečítať viac »

Bez popolca nieto pôstu?

Tento rok nám nebude umožnené prijať popolec, vonkajší znak pokánia, ktorého udelenie je súčasťou sv. omše na Popolcovú stredu. Čo toto obmedzenie v našom obradnom živote ale znamená, aký to má dosah? Na tieto otázky múdro odpovedá hovorca KBS Martin Kramara.

prečítať viac »

Základy viery - video katechézy

Bývalý ateista, dnes katolícky kňaz a dekan v Brezne, uverejňuje na youtube kanáli farnosti video katechézy o základných otázkach viery. V tomto čase, keď mnohí už možno nemáme námet ako tráviť čas núteného "domáceho väzenia", vám ponúkam tieto videá ako návrh na denné zamyslenia sa o svojej viere... >>>Pozrieť videá

Najnovšie príspevky 1 - 10 (z 91)
 
Počúvame Slovo
Ponuka


@NehanbimSaZaJezisa

 

Skratky v menu

Prvoprijímajúci
Birmovanci
Miništranti
Bioetika

Obec Oslany

Katechézy
sv. otca Františka

Uzdraviť svet
Modlitba
Blahoslavenstvá
Modlitba Otče náš
Sviatosti
Svätá omša
Dekalóg

Zo života Cirkvi...


Dnešné liturgické čítania

TV Lux - naživo


Aktuality z TkKBS:

 Svätec dňa

KUNIGUNDA

Rádio Vatikán
Dnešné vysielanie
(aktívne po 20:15)

Včerajšie vysielanie

Kontakt

Rímskokatolícka cirkev farnosť Oslany
Námestie slobody č. 583/20
Oslany 972 47

Tel.: 046/549 11 18
e-mail: oslany@fara.sk
web: faraoslany.sk

IČO: 31939465
DIČ: 2021272165

Bankové spojenie:
SK38 0900 0000 0003 7182 7867 (Slovenská sporiteľňa)

Kde nás nájdete?

48.62955113, 18.468564749

48° 37' 46.3840697" N
18° 28' 6.8330956" E

Vyhľadávanie v Biblii

(pomôcka: ako vyhľadávať?)

Zvoľ preklad:

Widget od: Moja Biblia


16,806 návštev
45,433 zobrazení
2.70 zobrazení / návštev
nach oben
Zavrieť   X

Kunigunda, nemecká cisárovná

Svätá

Sviatok: 3. marec

* okolo 978 Luxemburg

† 3. marec 1033 (?) Kaufungen (pri Kasseli), Hessensko, Nemecko

Význam mena: bojujúca za svoj národ (z nem.)

Atribúty: kostol, kniha, vdovský závoj, pluhová radlica

Patrónka biskupstva Bamberg, tehotných žien a chorých detí

Rok narodenia sv. Kunigundy nie je známy. Pravdepodobne to bol rok 978. Jej otec sa volal Siegfried (bol luxemburským grófom) a matka Hedviga. Kunigunde dali dôslednú a hlbokú kresťanskú výchovu. Keď mala Kunigunda približne dvadsať rokov, vydala sa za bavorského vojvodu Henricha, ktorý bol roku 1002 v Mohuči korunovaný za nemeckého kráľa. O mesiac neskôr korunovali za kráľovnú aj Kunigundu. Roku 1014 sa Henrich stal aj rímskym cisárom. Cisársku korunu získal v Ríme z rúk pápeža. Po návrate do vlasti si zodpovedne plnil povinnosti cisára. Kunigunda zase žila utiahnutým životom. Jej izba bola veľmi skromne zariadená. Štedro podporovala chudobných a prijímala kohokoľvek z poddaných.

O ich manželstve sa viedli hlavne na začiatku 20. storočia mnohé polemiky. V niektorých historických textoch, na ktorých je aj pečať pápeža Inocenta III., sa hovorí o panenskom sľube, ktorý údajne Henrich s Kunigundou zložili. Ich manželstvo sa označuje ako „manželstvo sv. Jozefa“. Na základe týchto historických dokumentov bol Kunigunde pripísaný titul „panna“. Podľa iných moderných autorov však toto označenie nekorenšponduje s údajmi, ktoré zaznamenali súčasníci Henricha a Kunigundy. Podľa nich to bolo asi tak, že cisár Henrich zistil, že manželka je neplodná. Nemecké manželské právo, ktoré bolo trpené Rímom, vtedy umožňovalo v takýchto prípadoch prepustiť manželku. No cisár nechcel použiť toto právo. Dal prednosť spoločnému životu s nábožnou manželkou, i keď bez potomstva. Zrejme na základe toho, že obaja žili veľmi pekne a bez detí, vznikla legenda o sľube čistoty.

V roku 1007 Kunigunda s pomocou cisára dala postaviť dóm v Bambergu na severe Bavorska a v roku 1017 benediktínsky kláštor v Kaufungene v Dolnom Hesensku. V roku 1024 Henrich zomrel. Kunigunda túžila utiahnuť sa do kláštora. Na prvé výročie jeho smrti – roku 1025 – sa konala posviacka chrámu v kláštore v Kaufungene. Cisárovná pozvala mnohých biskupov, dvoranov a rytierov krajiny na túto slávnosť. Tam na úžas všetkých po evanjeliu v plnom lesku drahocenných šiat pristúpila k oltáru. Drahocenný plášť si vyzliekla a obliekla sa do čierneho rehoľného rúcha. Dala si ostrihať vlasy a biskup jej zahalil hlavu závojom. Nastokol jej prsteň a uviedol do cely v kláštore. Jej majetok sa použil na stavbu kláštorov, na ozdobu chrámov a ako podpora pre chudobných. V kláštore strávila posledných pätnásť rokov svojho života. Dôsledne vykonávala všetky práce a aj tam sa starala o chudobných. Zomrela 3. marca 1033. Podľa svojho želania ju pochovali v chudobných šatách vedľa jej manžela Henricha v katedrále v Bambergu. Za svätú bola vyhlásená roku 1200. Aj Henricha si uctievame ako svätého.

zdroj: zivotopisysvatych.sk

Zavrieť   X